TR EN HU
02.2019

DEİK Türkiye-Macaristan İkinci Afrika İş Forumu, İstanbul’da yapıldı. ALX Hungary Genel Müdürü Fikret Nas,  “Afrika’da Türk-Macar Ortak Proje ve Yatırım Finansmanı Paneli”nde konuşmacı olarak yel adı. Konuşmasında Macaristan Dışişleri Bakanlığı hakkında bilgilendirme yapan Nas, 2014 yılında, Macaristan Dışişleri Bakanlığı’nda yapısal bir değişikliğe gidildiğini söyleyerek, “Bu değişikliğin ardından ekonomik diplomasi anlayışı hakim oldu. Bu anlayış aynı zamanda bakanlığın adının Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı olarak değiştirilmesiyle sonuçlandı” dedi.

 

Genel Müdür Nas, şöyle devam etti: “Diplomasinin ana unsuru genişletilmiş; ekonomik diplomasi ve ülke tanıtımına öncelik verilmiştir. Ekonomik diplomasiyle ilgilenen; Eximbank, Macar Yatırım Teşvik Ajansı (HIPA) ve Macar İhracatı Teşvik Ajansı (HEPA) bakanlık tarafından tek çatı altında yönetilmektedir. HEPA, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olup Macar ihracatını geliştirmekle görevlendirilmiştir. 2018 Kasım itibariyle yeniden yapılandırılmış bir devlet kuruluşudur. HEPA’nın dünya genelinde hâlihazırda Türkiye, Japonya ve Çin ofisleri operasyonel olup, Rusya ve Balkan bölgesi ofislerinin 2019 ilk yarısında faaliyete geçirilmesi planlanmaktadır.”

 

Daha önce sadece KOBİ düzeyindeki Macar firmalarının ihracat kapasitelerinin artırılması için hizmet veren HEPA’nın yeni yapılanmasıyla birlikte tüm Macar ihracatçılarına hizmet verdiğini ifade eden Nas, “Macaristan, ithalatının yüzde 77’sini, ihracatının da yüzde 80’ini Avrupa Birliği ülkeleriyle gerçekleştirmektedir. Macaristan bu ticaret yapısıyla Avrupa’ya bağımlı bir ülke durumundadır. Pazarı çeşitlendirmek ve Avrupa’ya bağımlılığını azaltmak için «Doğuya Açılım» politikasını uygulamaya koymuştur. Bu politika çerçevesinde, Afrika pazarı potansiyel teşkil eden önemli bir alternatif pazar konumundadır” diye konuştu.

 


İŞ BİRLİĞİ YAPTIĞIMIZ ORGANİZASYONLAR

Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı (HEPA)

Macaristan Büyükelçiliği

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu

Balassi Enstitüsü - Macar Kültür Merkezi İstanbul

Eximbank: Macar İhracat ve İthalat Bankası

Macar Yatırım ve Tanıtım Ajansı (HIPA)

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu