TR EN HU
01.2019

Geçtiğimiz Ekim ayında Macaristan'da gerçekleşen Türk-Macar İş Forumu'nda KOSGEB ve Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı (HEPA) arasında mutabakat zaptı imzalanmıştı. Bu gelişmenin ardından HEPA Başkanı Gabor Ligetfalvi ve ALX Hungary Genel Müdürü Fikret Nas, KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt'u ziyaret etti. 

İmzalanan mutabakat zaptı masaya yatırıldı. KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Uzkurt, mutabakat zaptının iki ülke KOBİ’leri arasındaki iş birliğinin artması yönünde bir ilk adım olduğu ifade ederek, bu çerçevede her iki tarafın üzerinde mutabık kalacağı bir aksiyon planının hazırlanması ve iş birliği faaliyetlerine başlanması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koyduğu hedefler çerçevesinde, iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmanın önemine işaret eden Uzkurt, iki ülke KOBİ’leri arasındaki iş birliklerini geliştirmeye ve üçüncü pazarlara açılmaya yönelik her türlü adıma hazır olduklarını belirtti.

SOMUT İŞ BİRLİĞİ BEKLENTİSİ

HEPA Başkanı Ligetfalvi, kurumsal yapılanma anlamında KOSGEB ile iş birliğini önemsediklerini kaydederek, somut iş birliği beklentisini dile getirdi. Görüşmede, kurumlar arası bilgi ve deneyim paylaşımı ile iki ülke KOBİ’leri arasında iş birliği ve eşleştirme etkinlikleri düzenlenmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

İŞ BİRLİĞİ ALANLARI

Türkiye ile Macaristan arasında sanayi ekipmanları, tarım ve gıda ürünleri, otomotiv ürünleri ve motorlu taşıtlar, tekstil ve deri alanlarında iş birliği imkanları olduğu değerlendiriliyor. KOBİ’lere yönelik gerçekleştirilecek aktivitelerin, karayolu taşıtları, giyim eşyaları ve aksesuarları, elektrikli ev aletleri, hava araçları, demir-çelik mamulleri, otomobil aksam ve yedek parçaları gibi alanlarda olması bekleniyor.

 İŞ BİRLİĞİ YAPTIĞIMIZ ORGANİZASYONLAR

Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı (HEPA)

Macaristan Büyükelçiliği

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu

Balassi Enstitüsü - Macar Kültür Merkezi İstanbul

Eximbank: Macar İhracat ve İthalat Bankası

Macar Yatırım ve Tanıtım Ajansı (HIPA)

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu