TR EN HU
09.2018

Macar Kültür Merkezi (MKM), Sonbahar Sezonunu ALX Hungary’nin sponsorluğunda Budapeşte’deki MOME Üniversitesi’nin iki sergisiyle açtı. “Grafik Tasarım Bölümünün 2017 Diploma Şovu” isimli ilk sergi, üniform bir enstalasyon halinde diploma projelerini kapsıyor. Projeler, çağdaş grafik tasarımın ilerici bakış açısına yönelik uygulamalarını, herkesin ilgisini çekebilecek ve farkındalığını artıracak şekilde hazırlanmış.

İkinci sergi ise üniversitenin son yıllarda yürüttüğü uluslararası araştırma ve eğitim geliştirme projesiyle ilgili. Norveç-Macar üniversite işbirliğiyle “Gelecek Gelenekler” adında (http://futuretraditions.mome.hu) yapılmış iki senelik program, geleneksel şekil kültürünün çağdaş olarak yeniden düşünmesinin imkanlarına yönelik. Araştırmanın yanı sıra proje katılımcıların eserleri üzerinde oluşan, projenin sonuçlarını anlatan heyecan verici bir sergi hazırlandı. Tekstil, mobilya ve demir tasarımına değinen eserler daha önce Macaristan ve Norveç’te sergilendi.

İstanbul Başkonsolosu Balázs Hendrich, Macar Kültür Merkezi’nin İstanbul’un coşkun kültür ortamında ve bütün Türkiye sathında sanat, bilim ve inovasyonun yeni bir mekânı olarak hizmet ettiğini belirterek, “Burada sanat, kültür ve ticaret kapsamında bütün işlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. ALX Hungary ve Eximbank da bu binada faaliyet gösteriyor” dedi.

Macar Kültür Merkezi Müdürü Gábor Fodor ise yaptığı hoş geldiniz konuşmasında sergiye destek veren kişi ve kurumlara teşekkür etti. Ayrıca Macaristan ve Norveç üniversite yetkilileri sergiler hakkında ziyaretçileri de bilgilendirdi.

Sergiler, 28 Eylül – 17 Kasım arasında IKSV Tasarım Bianeli’ne paralel olarak düzenleniyor.

 
İŞ BİRLİĞİ YAPTIĞIMIZ ORGANİZASYONLAR

Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı (HEPA)

Macaristan Büyükelçiliği

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu

Balassi Enstitüsü - Macar Kültür Merkezi İstanbul

Eximbank: Macar İhracat ve İthalat Bankası

Macar Yatırım ve Tanıtım Ajansı (HIPA)

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu