TR EN HU
06.2019

Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) VI. Dönem Toplantısı 25-26 Haziran 2019 tarihlerinde Budapeşte’de gerçekleşecektir. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) VI. Dönem Toplantısında eşbaşkanlık yapacaktır.

Bakan Varank, Türkiye-Macaristan KEK Toplantısının yanı sıra, Türk ve Macar işadamları ile bir araya gelerek, ülkemizdeki yatırım fırsatları hakkında yatırımcılara bilgi verecektir.

Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szıjjarto, İnovasyon ve Teknoloji Bakanı Laszlo Palkovics ile ikili görüşmelerde bulunacak olan Bakan Varank, hem Macaristan ile Türkiye arasındaki mevcut işbirliklerine yenilerinin eklenmesi hem de iki ülkenin üçüncü taraflardaki işbirliği imkanlarının tespitine yönelik bir dizi temasta bulunacak.

2013 yılında Türkiye ile Macaristan ilişkilerinin stratejik ortaklı düzeyine çıkmasının ardından, 2018 yılı Ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Budapeşte’ye yaptığı ziyarette hedef olarak belirlenen iki ülke arasındaki 6 milyar Dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için de önemli olan Varank’ın ziyareti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2019 yılı sonunda yapması öngörülen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği 4. Dönem Toplantısı öncesinde, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari alandaki gelişmelerin gözden geçirilmesi anlamında büyük önem taşıyor.

İŞ BİRLİĞİ YAPTIĞIMIZ ORGANİZASYONLAR

Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı (HEPA)

Macaristan Büyükelçiliği

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu

Balassi Enstitüsü - Macar Kültür Merkezi İstanbul

Eximbank: Macar İhracat ve İthalat Bankası

Macar Yatırım ve Tanıtım Ajansı (HIPA)

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu