TR EN HU
03.2019

 

Portföyünde yer alan Türk ve Macar firmalar arasındaki ticari potansiyeli canlandırmak için gönüllü çalışmalar yürüten ALX Hungary, atık yönetimi alanında dünyanın en büyük fuar organizasyonlarından REW İstanbul 2019 fuarında, 6 Macar şirketiyle yer aldı. Tarsus Turkey tarafından T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle 15.’si gerçekleştirilecek Uluslararası Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı REW İstanbul, 21 Mart Perşembe günü Tüyap Beylikdüzü’nde kapılarını açtı. Fuar öncesi kısa bir değerlendirme yapan ALX Hungary Genel Müdürü Fikret Nas, “Türk firmalarının bu alanda Macar firmalarla yapacakları her türlü iş birliğine REW 2019’da zemin hazırlamak istiyoruz” dedi.

 

REW 2019’un Türk firmalarının Macaristan’da çevre teknolojilerindeki bilgi, birikim ve teknolojisinden yararlanabilmesi için önemli bir fırsat sunduğunu söyleyen ALX Hungary Genel Müdürü Fikret Nas, “Macaristan 1993’ten bu yana çevre teknolojilerinde büyük bir atılım gerçekleştirdi.  Özellikle Tuna Nehri’nin temizlenmesi için yapılan başarılı çalışmalar, Macaristan’ın bu konuda ne kadar ileri bir seviyede olduğunu gözler önüne serdi. Macaristan, 2020 yılı sonuna kadar AB fonlarından da yararlanarak 1.2 milyar Avro’luk bir kaynağı su ve atık su arıtmada kullanmayı planlıyor. Nüfusu yaklaşık 10 milyon olan bir ülkenin 15 milyonluk bir nüfusun tüketimindeki atık suyu işleyebilecek bir kapasiteye ulaşması, Macaristan’ın bu alanda ulaştığı başarının en büyük delili.” açıklamasını yaptı.

ALX Hungary, REW İstanbul’da Macaristan ülke standı olarak yer aldı. Macaristan’ın gelişmiş su, atık su, yenilenebilir enerji sektörlerinden Waterscope, Electromega, ThermoWatt, CAPES, Karotazs ve Geochem firmaları da bu stantta yerlerini aldı. Ziyaretçilerin, Macar firmalara ve ALX Hungary standına ilgisi yoğundu.

 

İŞ BİRLİĞİ YAPTIĞIMIZ ORGANİZASYONLAR

Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı (HEPA)

Macaristan Büyükelçiliği

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu

Balassi Enstitüsü - Macar Kültür Merkezi İstanbul

Eximbank: Macar İhracat ve İthalat Bankası

Macar Yatırım ve Tanıtım Ajansı (HIPA)

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu