TR EN HU
03.2019

Avantajlı teşvik sistemi ve Türkiye’ye ile kurduğu yakın ilişkilerle yatırımcılar için cazip ticaret fırsatları sunan Macaristan, KOSGEB’in düzenlediği Macaristan Tanıtım Günü Etkinliği’nde ele alındı.

 

Türkiye-Macaristan arasındaki ekonomik ilişkilere katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren ALX Hungary, etkinlikte iki ülke arasındaki potansiyele dikkat çekti ve iki ülkenin iş insanlarını karşılıklı yatırıma davet etti. 

 

Cazip ticaret fırsatları, lojistik avantajları ve teşvik sistemiyle Türk yatırımcılar için büyük fırsatlar sağlayan Macaristan, KOSGEB’in düzenlediği etkinlikte masaya yatırıldı. 20 Mart Çarşamba günü KOSGEB'de düzenlenen “Macaristan Tanıtım Günü Etkinliği”ne KOSGEB Başkan Yardımcısı Tuna Şahin, Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis ve ALX Hungary Genel Müdürü Fikret Nas’ın yanı sıra, çok sayıda iş insanı katıldı. Toplantıda Macaristan'daki ekonomik durum, ticaret fırsatları, yabancı yatırımcıya sağlanan destekler, iş insanlarının dikkat etmesi gereken hususlar ele alındı. Etkinlikte konuşma yapan ALX Hungary Genel Müdürü Fikret Nas sözlerine, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğine destek veren yegane Avrupa ülkesinin Macaristan olduğunu anımsatarak başladı. Coğrafi konumu nedeniyle, Macaristan’ın Türklerin Avrupa’ya açılan kapısı olacağını söyleyen Fikret Nas, “Macaristan, 510 milyonluk Avrupa Birliği pazarında her noktaya azami 24 saat içerisinde teslimat yapmanıza olanak sağlayan stratejik konumdadır.” dedi.    

Macaristan yatırımcıya büyük fırsatlar sunuyor

Avrupa’nın en düşük kurumlar vergisi oranı, gelişmiş alt yapısı ve cazip teşvik sistemiyle Türk yatırımcılara büyük fırsatlar vadeden Macaristan ile ilgili dikkat çekici rakamlar paylaşan Fikret Nas, şunları söyledi: “Macaristan’ın global ihracatının yüzde 65’lik bölümünü makine ve elektrikli aksam, taşıt araçları ve malzemeleri, kimyasal ürünler oluşturmaktadır. Macaristan’ın ihracatına bakıldığında ilk sırayı makine ve taşıt araçları almaktadır. Bunun sebebi dünyanın önde gelen otomotiv ve otomotiv yan sanayi firmalarının Macaristan’da üretim yapmasıdır. Macaristan ihracatının yaklaşık yüzde 75’i yabancı sermayeli firmalarca gerçekleştirilmektedir. Macaristan’ın ithalatında da makine, taşıt araçları ve sanayi ürünlerinin yüzde 81’lik bir paya sahiptir. Tedarik dolayısıyla ihracat kalemleri ile paralellik görülmektedir.”

 

ALX Hungary’den yatırımcılara tam destek

 

ALX Hungary’nin yürüttüğü çalışmalar hakkında da bilgi veren ALX Hungary Genel Müdür Fikret Nas, çeşitli sektörlerden çok sayıda Macar ve Türk firması arasındaki işbirliği anlaşmasına da aracılık ettiklerini söyledi. Fikret Nas, “ALX Hungary’de Macaristan'da ürün arayışında olan Türk firmalara uygun tedarikçi bulmanın yanı sıra, Türkiye’de ticari operasyonlarında partner Türk şirketi arayan Macar firmalara da destek vererek, ülkemiz adına önemli bir görev üstleniyoruz. Ayrıca Türkiye ve Macaristan’da düzenlenen fuarlara destek vermek de asli çalışmalarımız arasında. Yatırımcı firmaların Macar EximBank’ı aracılığıyla uygun finansman koşullarına erişiminin sağlaması yine bizim önemsediğimiz çalışma alanlarından bir tanesi.” diye konuştu.

 

İŞ BİRLİĞİ YAPTIĞIMIZ ORGANİZASYONLAR

Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı (HEPA)

Macaristan Büyükelçiliği

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu

Balassi Enstitüsü - Macar Kültür Merkezi İstanbul

Eximbank: Macar İhracat ve İthalat Bankası

Macar Yatırım ve Tanıtım Ajansı (HIPA)

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu